Northallerton Camera Club

NORTHALLERTON

CAMERA CLUB

Search Website:

 

COMPETITIONS

For details of the rules and guidance for our Annual Exhibitions and other Competitions throughout the year
please use this link to our "Information & Knowledge Base Page"

 

2020 ANNUAL PRINT EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Exhibition evenings, including that for the
Annual Print Exhibition, were cancelled. As usual members had been permitted to enter up to 4 Prints and the
judge was John Williams EFIAP/b MPSA DPAGB, from Penrith & Dist CC. We thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 

Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Bob Robinson Cup"
1st:- Cathy Earle, with "The Dribbling Squirrel"
2nd:- Amand Wood with "The Patriach"
3rd:- Sturat Goldie with "On the Edge"
Highly Commended:-  Stuart Goldie with "Four in Hand"
 

Intermediate Class for the "Oak Plaque"
1st:- Paul Cayton, with "A Flock of Seagulls"
2nd:- Tris Newey-King with "Ghost Town Relics"
3rd:- Richard Collier with "Winston's Cigar"
Highly Commended:- Richard Collier with "Runswick Bay" 
 

Open Pictorial Section for the "Tom Cross Silver Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, with "Nicola"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Storm Light Over Silton"
3rd:- Paul Cayton with "Warnscale Bothy"
Highly Commended:- Eddie Bishop with "The Washerwoman" 
 

Open Portrait Section for the "Mowbray Salver"
1st:- Eddie Bishop with "Victorian Man with Pipe"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Down But Not Out"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Blake"
Highly Commended:- Dave Beadle ARPS with "Scholl Kids"
 

Open Record Section for the "Deakin Trophy"
1st:- David Lock with "The Laundry, Charlecote"
2nd:- Paul Newey with "St Patrick's Church"
3rd:- Richard Collier with "Sir Richard Conyers"
Highly Commended:-
Eddie Bishop with "Victorian Parlour"
Paul Cayton with "Sand and Rock"


Open Monochrome Section for the "Smith Dodsworth Trophy"
1st:- Dave Beadle ARPS with "Night Time Hunter"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Terpsichore"
3rd:- Eric Hall with "Subway"
Highly Commended:-  
Cathy Earle with "The Foraging Badger"
Paul Newey with "Left Behind"


Open Action Section for the "Salisbury Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Powder Dancers"
2nd:- Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Close Encounter"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "After the Catch"
Highly Commended:- 
Eric Hall with "Pedal Power"
Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Aquatic Fanatic"
 

Open Nature Section for the "Martin Cup"
1st:- Dave Beadle ARPS with "An Eye for an Eye"
2nd:- Paul Cayton with "Autumn Leaves"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Bee-Eater Take-Off"
Highly Commended:-
Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Grey Crowned Cranes in Step"

 

(March 2020)







2020 ANNUAL PROJECTED DIGITAL IMAGE EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Projected Image Exhibition evening,
into which members are permitted to enter up to 4 PDI was cancelled. The Judge for the competition
was Gerald Chamberlin EFIAP DPAGB, from Morton PS, and we thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from Exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 


Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Neesam Cup"
1st:- Cathy Earle, with "I Think I'm Attractive"
2nd:- Stuart Goldie with "Wet and Very Wild"
3rd:- Cathy Earle with "Hummingbird Hawkmoth"
Highly Commended:-  Amanda Wood with "Biding our Time" and "U Bien Bridge"
 

Intermediate Class for the "Hall Cup"
1st:- Richard Collier, with "Snow, near Reeth"
2nd:- Paul Cayton with "Black and White and Colour"
3rd:- Trish Newey-King with "Garden on the 63rd Floor"
Highly Commended:- Richard Collier with "Saltburn Pier" 
 

Open Pictorial Section for the "Milnes Cup"
1st:- Chris Morton DPAGB, with "Windermere Morn"
2nd:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Santorini Sunset"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Sea Ice at Dawn"
Highly Commended:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Pure Beauty" 
 

Open Portrait Section for the "Brompton Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP MPAGB with "Beaux Yeux"
2nd:- Paul Newey with "Malcolm"
3rd:- Eddie Bishop with "Jemma"
Highly Commended:- Eric Hall with "Fruit Seller"
 

Open Record Section for the "Romanby Salver"
1st:- John Webster ARPS MPAGB with "Porto's Oldest Cathedral"
2nd:- Stepen Byard EFIAP EPSA DPAGB with "New Severn Bridge "
3rd:- David Lock with "St Mary's Church, Tetbury"
Highly Commended:- Eric Hall with "Stockton Fountain at Dusk"


Open Monochrome Section for the "Geoff BurdisTrophy"
1st:- Chris Morton DPAGB with "Osprey with Trout"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Grace"
3rd:- David Beadle ARPS with "He's Behind You"
Highly Commended:-  David Lock with "I Can't Fathom This"


Open Action Section for the "Maltby Rose Bowl"
1st:- Chris Morton DPAGB with "In the Loop"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP with "Frenzy"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Shock Wave"
Highly Commended:- David Beadle ARPS with "Bird and Prey"
 

Open Nature Section for the "Yeoman Cup"
1st:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Cheetah Chase"
2nd:- Cathy Earle with "Tussling with an Eel"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Green Woodpecker"
Highly Commended:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "European Roller Food Pass"

 

(March 2020)





Members' Night Competition - The Millennium Trophy

 

On Monday 24th February was the occasion of of our "Millennium Trophy" Competition. As is usual it is the last of our
Members' Night Compeitions and entries are invited in both Prints and PDI. Each member can enter one panel of
3 Prints and/or one panel of 3 PDI, with e
ach entry being on a theme of the author's choice.  The Prints and PDI are
assessed separately with each set receiving just the one score, leaving us with a winning set in both Prints and PDI.
The  winning sets are presented to the audience who vote as to which is awarded the "Millennium Trophy".

The concept of this competition was introduced to the club, as the name suggests, in the year 2000 by the doners of
the "Millennium Trophy", Dave and Sheila Coates, with the intention of providing members with the chance to extend
themselves by producing a panel of images of a subject of their own choice, thereby photographing to their own strengths

Having judged the competition in its inaugural year, Dave and Sheila have chosen the Judges each year since and,
as this was its 21st year, they judged it again for the second time. They were presented with 12 sets of Prints and 20 PDI,
96 photographs in total.  The Prints were judged first with all three prints in each set being shown together. 

In the PDI Section, first all three images were shown in turn before they were then commented on individually.

 

The results were as follows:-

1st in the PDI Section and voted the winner of the "Millennium Trophy"
2002-millen-pdi1-composite-cjm.jpg

1st:- Chris Morton with “Bee-eater Activity"


1st in the PRINTS Section
2002-millen-pr1-composite-pp.jpg

Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "First Tutu and Ballet Shoes"

 

Some of the other results were as follows:-

PRINTS Section

2002-millen-pr2-composite-eh.jpg
Second:- Eric Hall with "Saltwick Bay & Black Nab at Low Tide"
 

2002-millen-pr3-composite-tnk.jpg
Third & Best Intermediate Entry:- Trish Newey King with "Ghost Town"

Highly Commended:-  
  David Beadle with "Gannets of Bempton"
John Webster ARPS MPAGB with "Canada's Rockies"
Best Club Class Entry:-   Cathy Earle with "Gannet Activity"
 

PDI Section

2002-millen-pdi2-composite-pp.jpg
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Smoothness and Elegance of Movement"

2002-millen-pdi3-composite-db.jpg
Joint Third:- David Beadle ARPS with "Red Squirrels"
 

2002-millen-pdi3-composite-dl.jpg 
Joint Third:- David Lock with "Stained Glass" 
 

2002-millen-pdii-composite-aatkins.jpg
  Best Club Intermediate Class Entry:- Andy Atkins with "Ullswater"


Highly Commended:-
Paul Newey with "Autograss Accident"
John Webster ARPS MPAGB with “Goshawks"
Best Club Class Entry:-   Amanda Wood with "Silk Weavers"

 

(February 2020)

 

 

 

 

Members' Night Competition - Urban

 

On Monday 21st January our club held the fourth of the season’s members' Night Competitions.
The subject for this competition was “Urban”. Members had been invited to submit up to 3 Prints and/or 3PDI,
which had been taken on this theme.  The judge for the evening,  was David Stout EFIAP DPAGB PPSA,
from Whickham PC, and he had a total of 31 Prints and 59 PDI to asses and comment on. He delivered
a knowledgable and detailed critique on all 90 entries.   

 

The results were as follows:-

PRINTS Section:-
2001-mnpr-subway-ehall.jpg

1st:- Eric Hall, “Subway"

2001-mnpr-bullringcentrebirmingham-jstoke.jpg

Second:- John Stokes CPAGB, "Bull Ring Centre, Birmingham"

2001-mnpr-eastindiadockdlrwalkway-pcayton.jpg
Third & Best Intermediate Entry:- Paul Cayton, "East India Dock DLR Walkway"
 


Highly Commended:-  
  Paul Cayton with "What Shall We have for Tea"
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Darlington Town Clock Through the Market Canopy"
 JohnStokes CPAGB with "Reach for the Sky"
John Webster ARPS MPAGB with "Porto Dusk" and "Newport Bridge"

 

PDI Section:-

2001-mnpdi-fruitseller-ehall.jpg
First :- Eric Hall, "Fruit Seller"

2001-mnpdi-singapore-dbeadle.jpg
Second:- David Beadle ARPS, "Singapore"
 

2001-mnpdi-carpark-sbyard.jpg 
Third:- Stephen Byard ESFIAP EPSA DPAGB, "Car Park" 
 

2001-mnpdi-stockholmcitystation-bcoan.jpg
  Highly Commended & Best Club Class Entry:-
Brian Coan with "Stockholm City Station"

  2001-mnpdi-composite.jpg       
Highly Commended & Joint Best Intermediate Class entry:-
Trish Newey-King with "Garden on the 90th Floor" and Paul Cayton with "3 Coke Cans"


Highly Commended:-
Paul Newey with "Skyscrapers"
John Stokes CPAGB with "Port of Hamburg"
John Webster ARPS MPAGB with “Downtown Venice", "Infinity Moon" and "Tyneside Sunset"
 

 

(January 2020)

 

 

 

 

Annual Audio-Visual Competition

On Monday 6th January we held our Annual Audio Visual Competition for fourth time. This year there were 9 entries
of AV sequences each on a subject of the author's choice and lasting for a maximum of 4 minutes. Unlike most of our
other competitions, this one fully involves the audience of our members, with the marking being entirely down to them,
rather than utilising a judge to assess the entry.


Members are each given a scoring card with the titles of the each sequence and are asked to score them from 1 to 10
according to how they were assessed, not only the photographic quality, but also the technical skill in putting the sequence together.
We were treated to a wide variety of subjects, including photo-travel sequences, documentary styles, sequences with a local
interest, some more humorous than other as well evocative moody subjects. After all the scores had been added up
the results of the competition were as follows:-

1st Place and winner of the "AV Trophy"
"A trip to the Romantic City of Florence" by Paul Newy with 265 points


Second place with 259 points went to David Beadle with "Our Coastal Gems" and
in Third place with 254 points was David Lock with "We all Stand Together"

This competition is in its fourth year and whilst entries were slightly down on last year, it is one which is very popular with
our members. Our thanks go to all the entrants who between them put together what was a fascinating evening
with some exception standards in both photography and AV skills.



(January 2020)

 

 

 

 

Members' Night Competition - Around Our County

 

On the evening of Monday 2nd December our club held the third of the season’s members' Night Competitions.
The subject for this competition for the second year was “Around Our County”. Members had been invited to submit
up to 3 Prints and/or 3PDI, which had been taken in the County of North Yorkshire, but to include South Teesside
and the City of York.  The judge for the evening, from our own club, was John Stokes CPAGB and he had a total of
32 Prints and 54 PDI to cast his judgement on.  He  delivered a brisk but detail critique on all our entries. He commented
that a number of the entries, whilst taken in the required area, did not give a great deal of indication of this.  

 

The results were as follows:-

PRINTS Section:-
1912-mnourcountypr-whitbymarina-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Morning Glory"

1912-mnourcountypr-stormlightoversilton-dc.jpg

Second:- Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB, "Storm Light, Over Silton"

1912-mnourcountypr-whitbysunset-jrw.jpg
Third:- John Webster ARPS MPAGB, "Whitby Sunset"
 

1912-mnourcountypr-snowinthedales-tnk.jpg
Best Intermediate Class Entry:- Trish Newey King, "First Snow"
 
(also with "Whitby Reflections")


1912-mnourcountypr-aysgarthfalls-sgoldie.jpg
Best Club Class Entry:- Stuart Goldie, "Aysgarth Falls" 

Highly Commended:-  Eric Hall with "River Nidd at Knaresborough"
Commended:- Bob MacAvoy with "York Minster

 

PDI Section:-

1912-mnourcountypdi-ribblehead-cjm.jpg
First :- Chris Morton DPAGB, "Ribblehead"

1912-mnourcountypdi-ringoffire-dbeadle.jpg
Second: David Beadle ARPS, "Ring of Fire"
 

1912-mnourcountypdi-whitbyonfire-cjm.jpg 
Third:- Chris Morton DPAGB, "Whitby on Fire" 

1912-mnourcounty-composite.jpg
           

Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Tranquility"
John Webster ARPS MPAGB with “Runswick Bayand "The Big Wheel"
Commended:-
David Beadle ARPS with "Just the Two of Us"
Stephen Byard ESFIAP EPSA DPAGB with "Red Sky at Night, Paddy's Hole"
Dave Snowdon with "Hawnby Hill Heather"
John Webster ARPS MPAGB with “Runswick Bayand "Whitby Whalebones"
 

 

(December 2019)

 

 

 

 

 

Members' Summer Outings Competition

 

This Monday (18th November) we held our annual competition for photgraphs taken on this year's Summer Outings. 
We hold four such outings each year and members can enter a set of three Prints or PDI or both if they wish,
but each set must comprise of photographs taken on at least two of those outings.

The judge for the evening, from Gallery PG, was Graeme Clarke ARPS and, whilst there was not a huge entry,
he set about his task with enthusiasm giving a considered and constructive critique on every picture.


The results were as follows:-
 

1st place in the PRINTS Section & winner of the "McCombe-Metcalf Cup" :-

1911-so-pr-composite-ehall.jpg

 

 

1st place in the PDI Section & winner of the "Roebuck Trophy" :-

1911-so-pdi-composite-clarew-hansell.jpg
 

(November 2019)


 

 

 

Members' Night Competition - Motion

 

On the evening of Monday 11th November our club held the second of the season’s members' Night Competitions.
The subject for this competition was “Motion” and Members had submitted a large entry of 107 photographs,
comprising some 41 in the Prints Section and 66 in the PDI Section. The judge for the evening, from our own club,
was Stephen Byard EFIAP EPSA DPAGB.  He  delivered a constructive and understanding critique on every entry,
delivered with a sense of humour. He commented that whilst there was a very high mark level in this competition,
he felt bound to give those marks because of how well the entries met the criteria for the competition.

 

The results were as follows:-

PRINTS Section:-
1911-mnp-motion-whee-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Wheeeee"

1911-mnmotion-p-pedalpower-ehall.jpg

Second:- Eric Hall, "Pedal Power"

 1911-mnmotion-p-patternsaround-the-groins-dc.jpg.
Third:- Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB, "Patterns Around the Groins"
 

1911-mnp-motion-ontheedge-sgoldie.jpg 
Highly Commended and Best Club Class Entry:- Stuart Goldie, "On the Edge" 


1911-mnmotion-p-timeandmotion-tnking.jpg
Best Intermediate Class Entry:- Trish Newey-King, "Time and Motion" 
(also with "Airborne")

Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Os-Spraying"
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Curves" and with “Power”
John Webster ARPS MPAGB with “Point of Entry”

 

 

PDI Section:-

1911-mnmotion-raining-awood.jpg
First & Best Club Class:- Amanda Wood, "Raining"

1911-mnmotion-dancingfabric-pp.jpg
Second: Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, "Dancing Fabric"
 

1911-mnmotion-impact-cjm.jpg 
Third:- Chris Morton DPAGB, "Impact" 

1911-mnmotion-theroundabout-pcayton.jpg
Highly Commended & Best Intermediate Class:- Paul Cayton, The Roundabout" 

Highly Commended:-
Stuart Goldie with Wet and Wild"
Eric Hall with "Fast Food"
Chris Morton DPAGB with “Chaotic Seas” and with "Wild Waves and Gull"
Paul Newey with "The Muskateer"
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Polystyrene Blast”
Clare Walker-Hansell with "Type R Trophy Oulton Park"
John Webster ARPS MPAGB with “Full Circle”. "Good Catch" and "The Big Wheel"
Amanda Wood with "Sleeper Train" and with "UCI Ladies Elite"
 

 

(November 2019)

 

 

 



 

 

Members' Night Open Competition

 

On the evening of Monday 14th October our club held the first of the season’s competitions. It is also the first of our
five ‘Members’ Night Competitions’ for this season and as is our usual custom the subject for this
competition was “Open”. Members had submitted a record entry of 128 photographs, comprising
some 44 in the Prints Section and 84 in the PDI Section. The judge for the evening, from saltburn PS,
was Malcolm Blenky ARPS and he took on this mamoth task with constructive and helpful comments to all,
He commented that he had expected some superb pictures from our club and that he was not disappointed.

The results were as follows:-

PRINTS Section:-

1910-mn-open-p-infantschool-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Infant School"

Joint Second:-
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Nochola”  and "Blake" and
John Webster ARPS MPAGB with "Bee-Eater Take Off".
Joint Third:-
Eddie Bishop with "Victorian man with Pipe" , 
Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB with "Rock Waves, White Pocket" and 
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, with “Terpsichore”
Highly Commended and Best Intermediate Class Entry:-  
Andy Atkins with "Nesting Fulmar - Handa"
Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Early One Morning"
Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB with “Waves and Curves, Antelope”
John Webster ARPS MPAGB with “Goshawk Calling”
Best Club Class Entry:-  Amanda Wood with  Camel trader" and "Sadhu" 


1910-mnopen-inter-composite.jpg
Best Intermediate Class Entries:-
Prints
(left) Andy Atkins "Nesting Fulmar" & PDI (right) Dave Snowdon "Fearsome Yawn" 
 
 

PDI Section:-

1910-mn-open-windermeremorcjm.jpg
First:- Chris Morton DPAGB, "Windermere Morn"

Second:-
Patricia Kearton LRPS DPAGB with “Cheetah Chase"  and "European Rollers Passing Food"
Joint Third:- 
David Beadle ARPS with “Mouse Hunter”,
Patricia Kearton LRPS DPAGB with “Red Squirrel”
and John Webster ARPS MPAGB with “Badger and Bluebell”
Highly Commended:-
Eric Hall with “Upper Tees Valley After Snow”
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Red”
John Stokes CPAGB with  “Budapest Parlianment Building”
John Webster ARPS MPAGB with “Tawny Owl over the Moors
Best Intermediate Class Entry:-
Dave Sowdon with “Fearsome Yawn", "North Landing Slipway” 
and “Summer Impression” 
Best Club Class Entry:- 
Brian Coan with “Oh for a Haynes Mannual”

1910-mnopen-club-composite.jpg

Best Club Class Entries:-
PDI (left):- Brian Coan, "Oh for a Haynes Manual" Prints (right):- Amanda Wood, "Camel Trader"

 

(October 2019)