These are the award winning photographs of our members from our “2022 Annual PDI & Print Exhibitions”
Each year we hold our Annual Exhibition Competions for both Prints and PDI’s. This competition is a legacy from the 1970’s when the club actually staged a physical exhibition in its club room. The club room at that time was above what is now ‘Boots The Chemist’ in Northallerton High Street.
The competition is divided into subjects with members invited to submit up to 4 images in total. The categories are Pictorial, Portrait, Record, Action, Monochrome and Nature. Trophies are awarded for each category.
The PDI Winners and placings
The Neesam Cup for the best overall Club Class PDI: 1st Place: Hazell Robson 2nd Place: Stuart Goldie 3rd Place: Dee Hanson
The Hall Cup for the best overall Intermediate Class PDI:
1st Place: Trish Newey-King
2nd Place: Cathy Earl
3rd Place: Cathy Earl
The Milnes Cup for the best overall Pictorial PDI:
1st Place: John Webster ARPS MPAGB
2nd Place: Dave Coates ARPS ESFIAP EFIAP/p MPAGB APAGB
3rd Place: Pauline Pentony ARPS AFIAP SPAGB
The Romanby Salver for the best overall Record PDI: 1st Place: John Webster ARPS MPAGB 2nd Place: Eddie Bishop 3rd Place: Sheila Coates LRPS EFIAP/b PPSA DPAGB
The Brompton Salver for the best overall Portrait PDI: 1st Place:
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB 2nd Place: Dave Coates ARPS ESFIAP EFIAP/p MPAGB APAGB 3rd Place: Sheila Coates LRPS EFIAP/b PPSA DPAGB
The Maltby Rose Bowl for the best overall Action PDI: 1st Place:
John Webster ARPS MPAGB 2nd PLace: Miles Langthorne DPAGB APAGB 3rd Place: Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB
The Geoff Burdis Trophy for the best overall Monochrome PDI: 1st Place: Paul Cayton 2nd Place: Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB 3rd Place: Eddie Bishop
The Yeoman Cup for the best overall Natural History PDI: 1st Place:
Patricia Kearton LRPS DPAGB 2nd Place: John Webster ARPS MPAGB 3rd Place: Patricia Kearton LRPS DPAGB
The Print Winners and placings
The Bob Robinson Cup for the best overall Club Class Print: 1st Place: Stuart Goldie 2nd Place:Stuart Goldie
The Mowbray Slaver for the best Portrait Print: 1st Place: Pauline Pentony 2nd Place: Dave Coates 3rd Place: Eddie Bishop
The Oak Plaque for the best overall Intermediate Print: 1st Place: Cathy Earle 2nd Place: Trish Newey-King
The Smith-Dodsworth Trophy for the best Monochrome Print:
1st Place: Dave Coates
2nd Place: John Webster
= 3rd Place: Paul Newey = 3rd Place: Pauline Pentony
The Tom Cross Silver Salver for the best Pictorial Print: 1st Place: John Webster 2nd Place: Sheila Coates 3rd Place: Dave Coates
The Salisbury Salver for the best Action Print: 1st Place: John Webster 2nd Place: Dave Coates 3rd Place: Eddie Bishop
The Deakin Trophy for the best Record Print: 1st Place: Trish Newey-King 2nd Place: Sheila Coates 3rd Place: Eddie Bishop
The Martin Cup for the best Nature Print: 1st Place: Miles Langthorne 2nd Place: Paul Newey 3rd Place: John Webster
error: Content is protected, if you wish to purchase an image please use the contact form.